Dívali jste se na kostel v posledních dnech?

Vypadá to už zajímavě, nový „moravský“ neboli „cirylometodějský“ kříž září na obloze a světle nátěry fasády věže k tomu přidávají krásu. Při sejmutí makovice z věže kostela jsme objevili tubus „se vzkazem pro budoucnost“, který popisuje historii kostela a města do roku 1901.

Doklad je poškozený, po přeložení do českého jazyka bude jeho obsah zveřejněn v dalších číslech skalenského zpravodaje.

Poselství pro budoucí pokolení končí rokem 1901, tedy dobou, kdy byla dokončena stavba nové věže kostela a také střechy, která byla pokryta břidlicí. Po opravě kopule věže, jsme také my vložili do makovice nový vzkaz, který jak doufáme, přetrvá do budoucna a bude zajímavým čtením o naší době. Co se dostalo do nového tubusu?  Kopie předešlé zprávy,  a nově stručně zapsané dějiny Města Skalná a farnosti, poslední číslo skalenského zpravodaje, pendrive s fotografiemi a videi, a dnešní mince. 

Napsali jsme: „Píše se rok 2018 a při rekonstrukci kostela sv. Jana Křtitele ve Skalné jsme otevřeli více než po sto letech „kapsli času“ z věže tohoto kostela.

A jaké události následovaly po roce 1901? Do roku 1910 byla provedena oprava střechy kostela, fasády, oken a dalších drobností. V roce 1925 byly do Skalné slavnostně dovezeny tři nové zvony a roku 1934 byla dokončena úprava interiéru kostela. V rámci této úpravy byla instalována elektřina a  kostel byl také nově vymalován panem Holinkou, místním malířem pokojů.  

Po druhé světové válce, v květnu 1945 bylo rozhodnuto, že osvobozené Chebsko zůstane v Československu, v následujícím roce ve Skalné došlo k odsunu většiny německého obyvatelstva, podobně jako v celém pohraničí. (celý text je přiložený na koncí stránky)

​Je to tak, malým krůčky se blížíme  k závěru rekonstrukce kostela sv. Jana Křtitele. Schází dokončit střechu, a vymalovat fasádu.

Přesto, není to vše tak jednoduché. Pří pozemních pracích v průchodu kostela byly objeveny ostatky – lebky a kosti po bývalém hřbitově, a ke slovu přišli archeologové, kteří podle zákona stavbu zastavili. Z důvodu archeologických nálezů se stavba protáhne o dva měsíce, a kostel bude slavnostně otevřen až v neděli 25. listopadu 2018. Vím, že může byt zima, chumelit sníh, teplota pod bodem mrazu… to nám však nezabraní společně se setkat na slavnostní mši sv.,  požehnání opraveného kostela, a následně kulturním programu.  Věřím, že si uděláte čas, a přijdete s námi oslavovat opravenou dominantu města Skalná.

Veřejná sbírka pokračuje, můžete přispět do konce roku 2018. Za všechny dary budeme moc vděční.

Následně bude seznam všech dárců zpracován a zveřejněn na památní desce, která bude slavnostně  odhalena otcem biskupem Mons. Tomášem Holubem pří poutních slavnostech v sobotu 22. června 2019.

Soubory ke stažení

velikost 443 KB
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.