Koncert
6. 8. 2019

Co se hrálo v baroku - varhanní koncert - Skalná 3. srpna 2019

V průběhu koncertů konaných v kostele sv. Jana Křtitele jsme měli možnost slyšet různé hudební žánry, umělce, či skupiny nástrojů.

Poprvé 3. spna 2019 měl mít své vystoupení kostelní varhaní nástroj, který slíbila přijet rozeznít paní prof. Jitka Chaloupková z Plzně.

Vše nakonec dopadlo jinak, skoro jako v pohádce. Nějakou dobu se v našem městě i okolí zdržovali dva bratři. První se jmenoval Vedro a druhému říkali Sucho. Párkrát se nám prošli i po kruchtě kostela a libovali si, jak je tu příjemně. I když všechny píšťaly se po nich dívaly vyděšeně a klapky klaviatury se hrůzu bály i pohnout, výsledek procházky našich dvou bratrů byl jednoznačný. Vše, co je na nástroji ze dřeva, a je toho poměrně dost, začalo pomalu sesychat, až došlo ke komatu.

Bylo jasné, že je třeba povolat rychlou záchrannou službu a s paní prof. Chaloupkovou hledat náhradní řešení.

Koncert se ve stanovený den i hodinu konal a návštěvníci kostela měli možnost se zaposlouchat do barokní hudby napsané pro cembalo. Brixi, Händel, Byrd i další se nádherně nesly v lodi kostela za průvodního slova P. Petra Mecla.

A varhany? Rychlá záchranka přijela v sobotu dopoledne a resiscutovala nástroj celé tři hodiny. Povedlo se a Pachelbelova Toccata se na závěr koncertu rozezněla jako pomyslná třešnička na dortu.

My se tedy můžeme těšit, že už ten opravdový varhanní koncert na sebe nenechá dlouho čekat. 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.